הכל על פיצויי פיטורין

פיצויי פיטורין הם זכות - זכות אשר מגיעה לכל עובד בישראל, בהתאם לתנאים שנקבעו בחוק. דעו, כי מדובר בזכות חשוב מאוד ולא מובנת מאליה: במדינות מסוימות, גם המתקדמות ביותר, פיצויי פיטורין הם לא עניין שקבוע בחוק מסודר. בארה"ב, לדוגמא, זו כלל אינה חובה של המעסיק.

מה הם פיצויי פיטורין?

המחוקק הישראלי ראה לנכון לבוא לטובת העובד אשר סיים את עבודתו שלא מרצון, כלומר - פוטר. במקרים כאלו, הרקע למעשה גורם לא אחת לפגיעה קשה באגו ובמצב הרוח, אך בעיקר משאיר את העובד ללא שום מקור הכנסה זמין.

כדי להקל עליו בתקופה זו, קבע למעשה המחוקק שתי תקנות:

1. אין לפטר את העובד באופן מיידי, אלא רק לאחר התראה של חודש ימים לפחות.

2. יש להעניק לו פיצויי פיטורין.

פיצויי הפיטורין הם הדרך של המחוקק להגיד לעובד המפוטר: כעת, אתה יכול לחפש עבודה בשקט. יש לך הכנסה מסוימת, שתספיק לך לכמה חודשים (על פי תקופת העבודה במקום בו עבד - נגיע לכך מייד). חודשים אלו תוכל לחפש עבודה בשקט, ללא דאגות.

כיצד מחושבים פיצויי הפיטורין?

הנוסחא, באופן כללי, היא כזו: המשכורת האחרונה של העובד בחודש האחרון לעבודתו, כפול מספר השנים שעבד באותו מקום עבודה. כך, אם משכורתו האחרונה הייתה 4,000 והוא עבד במקום המדובר במשך ארבע שנים, הוא יקבל 16 אלף . תנאי חשוב לעניין זה: העובד חייב לעבוד במקום העבודה ממנו פוטר במשך שנה לפחות.

אבל, בפועל ישנן כמובן סיטואציות ספציפיות, שגם אליהן המחוקק מתייחס. לדוגמא: אדם שעבר במשך יותר משנה, אך במהלך התקופה הזו משכורתו השתנתה (החישוב במקרה כזה: ממוצע של כל תקופה, כפול מספר השנים בתקופה זו, וחיבור התוצאות יחד); עובד שעבד בעבודה עונתית שאינה רצופה (יקבל פיצויים אם עבד שתי עונות בשתי עונות ברציפות, 60 יום לפחות בכל עונה); עובד שהשתכר שכבר בסיס בתוספת עמלות (מחשבים את ממוצע העמלות בשנה האחרונה, מוסיפים לשכר האחרון ומכפילים במספר השנים).

מה חשוב לדעת מבחינה חוקית לגבי פיצויי פיטורין?

ראשית, חשוב לדעת שלא העובד ולא המעביד יכולים להשתמש בכסף שנצבר לטובת הפיצויים (כסף שנאגר בקופה מיוחדת לאורך תקופת העבודה, מידי חודש, על ידי המעסיק). מדובר בפעולה לא חוקית.
כמו כן, כפי שציינו - המעביד חייב להודיע לעובד שלו כי הוא מתכוון לפטר אותו, לפחות חודש לפני יום הפיטורין. מה שרבים לא יודעים הוא, שהעניין עובד גם להיפך: אם עובד מעוניין להתפטר, עליו לתת גם כן התראה של חודש לפחות.

חשוב לדעת שמעסיקים רבים מנצלים את חוסר הידיעה של העובדים בתחום, וכוללים סעיפים לא הוגנים בחוזה העבודה: קיזוז של חובות העובד על חשבון הפיצויים, הענקת פיצויי הפיטורין תקופה ארוכה לאחר הפיטורין עצמם (זו הלנת פיצויים), חישוב הפיצויים על סמך רכיבי שכר פיקטיביים ועוד. שימו לב לכך ואל תסכימו למהלכים כאלו.

ועוד עצה אחרונה לפני סיום:

הנטייה של כולנו, ברגע שאנחנו מקבלים את תשלום הפיצויים, היא להשתמש בהם למטרות שונות. זו טעות: ההמלצה שלנו היא למשוך את הכספים ולהפקידם מייד, במידה וזה אפשרי, בקרן הפנסיה או בקרן השתלמות. בעתיד, אתם תודו לעצמכם על כך.

המאמר נכתב על ידי אתוסיה השמה להייטק: www.ethosia.co.il

Tags: